TİFLİS’TE NE YENİR, NEREDE YENİR? – AĞZININ TADINI BİLENLER BURAYA
Gezi

TİFLİS’TE NE YENİR, NEREDE YENİR? – AĞZININ TADINI BİLENLER BURAYA

Tiflis, Gürcistan'ın başkentidir ve yemek kültürü çok zengin olan bir şehirdir. Tiflis'te yemek yemek için birçok seçenek bulabilirsiniz. Hemen hemen her bölgeden lezzetler var. Biz de sizler için Tiflis'te neler yenir, hangi restoranları denemelisiniz, bunları listeledik.

1. Khachapuri

Gürcistan'ın geleneksel lezzeti olan Khachapuri, mayalı hamurun içine, peynir, yumurta ve tereyağı ile yapılan eşsiz bir lezzettir. Tiflis'in her köşesinde bulabileceğiniz khachapuri açık bir sandviç şeklindedir.

2. Kinkhali

Tiflis'in vazgeçilmez yiyeceği olan Kinkhali, et ya da peynirle yapılan içi dolu yassı bir hamurdur. Bir kase sirke- biberli sosla birleştirdiğinizde lezzeti bir başka olur.

3. Mtsvadi

Gürcistan'ın kebabı olan Mtsvadi, Grizli Vadisi'nin kenarında bulunan restoranlarda bulabileceğiniz bir yemektir. Çeşitli baharatlarla yapılan Mtsvadi'den yiyebileceğiniz çeşitli seçenekler var.

4. Lobio

Tiflis'in neredeyse her restoranında bulmanız mümkün olan Lobio yemeği, kırmızı fasulye, soğan, sarımsak, yağ, tuz ve baharatlarla hazırlanır. Genellikle mısır ekmeğiyle beraber sunulan Lobio yemeği hem doyurucu hem de lezzetlidir.

5. Chakapuli

Özellikle kuzu ürünleriyle yapılan ünlü bir Gürcü yemeği olan Chakapuli, yeşil sebzeler, baharatlar ve geleneksel Gürcü şarabı olan tkemali sosla hazırlanır. Lezzeti başka hiçbir şeye benzemez. Tiflis'in herhangi bir restoranında Chakapuli sipariş edebilirsiniz.

6. Churchkhela

Ağızda dağılan, tatlı pekmezli ve cevizli Churchkhela, Tiflis'teki birçok pazar ve sokak satıcısında bulabilirsiniz. İkram edildiği takdirde bir çay yanında olağanüstü tatlar sunabilir.

7. Baklava

Tiflis'in klasik tatlısı haline gelen ve genelde tatlılarda en çok tercih edilen ürün olan Baklava, hemen hemen her fırında bulunabilecek bir lezzettir. Tatlı krizine girmeniz durumunda Baklava dinlendirmek için ziyaret edebileceğiniz restoranlar arasındadır.

8. Tbilisi Salatası

Yerel olarak da salata olarak bilinen Tbilisi Salatası, Gürcü sunum faaliyetlerinde yaygın olarak kullanılan bir yemektir. Domates, biber ve cevizle beraber hazırlanır. Bu salata, yemekte veya atıştırmalık olarak her zaman mükemmeldir.

9. Satsivi

Hafif bir lezzete sahip olan Satsivi, özellikle tavuk eti ile yapılan bir yemektir. Yoğurt, sarımsak ve fındıkla hazırlanan sos, yemeğe doyurucu bir tat ve sağlık katar.

Tiflis'teki yemek kültürü, hem yerel halk hem de yerli ve yabancı turistler için cazip bir seçenek sunar. Tiflis’in yeme-içme kültürü, lezzetli yemekleri, zengin yemek çeşitleri ve güzel atmosferiyle, tüm dünyadan yemek düşkünleri için ziyaret edilmesi gereken bir şehirdir. Tiflis, ağızda bıraktığı tat ve lezzetlerin sınırsızlığı sebebiyle hayata dair unutulmaz anılar bırakabilen ender şehirlerden biridir.

Henüz hiç yorum yapılmadı.
Yorum Yap

Son Paylaştığımız İçeriklerden Öncelikli Haber Almak İstermisiniz?

Hemen E-Posta Abonesi Olarak Son Yazıların E-Posta Adresinize Gelmesini Sağlayabilirsiniz.